xslider.jpg

Novorodenecká klinika Petržalka Antolská

Efektívne dojčenie

Efektívne dojčenie

Vaše dieťa je dojčené na požiadanie (podľa potrieb dieťaťa a matky) 8 - 12x/24 hodín s prestávkou 4 - 6 hodín v noci.

Dieťa, ak mu to umožníme, sa prisaje už na pôrodnej sále počas bondingu.

Následne v rámci popôrodnej adaptácie prichádza fáza, kedy dieťa prespí aj 10 -12 hodín, počas ktorých sa 1 – 2 krát zobudí na dojčenie.

Nasleduje fáza zvýšenej aktivity, v ktorej dieťa pije veľmi často – aj každú hodinu, postupne so zvyšujúcou sa tvorbou materského mlieka prichádza relatívna pravidelnosť.

Dojčite tak často, ako si dieťa žiada . Reagujte na prvé signály hladu svojho dieťaťa.

Materské mlieko sa mení v čase a má iné zloženie počas dňa, aj počas jedného dojčenia.

Prvé dni po pôrode – približne do 3. – 4. dňa, kedy prichádza pocit „naliatych prsníkov“, dieťa pije kolostrum. Kolostrum (mledzivo) je veľmi dôležité pre dieťa, ktoré sa práve narodilo. Obsahuje veľmi dôležité zložky - protilátky, rastové faktory, hormóny a biele krvinky od matky. Kolostrum má dieťaťu uľahčiť prechod medzi telom matky a schopnosťou samostatného satia z prsníka.

U každej ženy trvá fáza tvorby kolostra rôzne dlho. Po období „naliatych prsníkov“ sa kolostrum mení v prechodné, a potom na trvalé materské mlieko (na konci 2. týždňa).

Po pôrode sa prudko, počas hodín, menia potreby dieťaťa, na ktoré reaguje telo matky.

Počas tvorby kolostra je vhodné, aby dieťa bolo na prsníku často. V prvých dňoch je dobré počas jedného dojčenia vystriedať oba prsníky, aby bola primeraná stimulácia tvorby materského mlieka. Nemá byť prikladané v intervaloch daných časom, ale podľa svojej vnútornej potreby a túžby sať. Každé dieťa je iné (inak zrelé, má iný temperament a tempo, inú hmotnosť), a preto nemôže sať pravidelne v intervaloch, ktoré určíme našimi hodinami.

Každé prisatie dieťaťa vedie k veľkému nárastu hormónov v tele matky, ktoré zabezpečia tvorbu a spustenie toku mlieka. Tieto hormóny (prolaktín a oxytocín) tiež pôsobia na vytvorenie pevnej väzby medzi matkou a dieťaťom. Pri každom prisatí telo ženy zaisťuje tvorbu mlieka.

Čím viac mlieka dieťa vypije (musí byť aktívne a dobre priložené), tým viac mlieka sa dotvorí. To je zákonitosť prírody. Dojčenie je záležitosť odberu mlieka dieťaťom a dotvorení v prsníku matky.

Matka pociťuje napätie a zmeny veľkosti prsníkov, od 5. dňa po pôrode pozoruje zmeny v zložení materského mlieka a bradavky pri správnej technike prisatia sú bez známok poranenia.

Pre efektívne satie je potrebné aby bolo dieťa aktívne, pripravené sať. Pri pravidelnom budení z tvrdého spánku (napr. podľa 3 hodinového intervalu) môže dieťa reagovať nespokojným krikom alebo na prsníku opäť zaspávať. Nedochádza k naplneniu žalúdka dieťaťa, ani k vyprázdneniu prsníka matky. Deti opakovane budené mimo rytmu svojho tela sú neoddýchnuté, zaspávajú na prsníku, nechcú spať v postieľke, majú dyskomfort. Nespokojné a unavené dieťa môže byť pre matku zdrojom stresu. Stres vníma aj dieťa a o to viac kričí. Mlieka sa tvorí dosť, ale do rytmu dieťaťa sa necitlivo zasiahlo. Pokiaľ dieťa málo pije, postupne klesá aj tvorba mlieka, čo vedie k predčasnému ukončeniu dojčenia a odstaveniu dieťaťa.

Sú situácie, kedy je potrebné dieťa budiť a nechať sať. Sú to zvyčajne deti nedonosené, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, deti s novorodeneckou žltačkou a inými ťažkosťami. v takomto prípade je dobré dieťa prebudiť v období ľahšieho spánku, využiť kontakt skin to skin, potom bude dieťa pripravené a ochotné sať.

V prvých 24 hodinách po narodení odchádza u dieťaťa prvá stolica (smolka) a moč. V prvých dňoch môže byť moč koncentrovanejší, zafarbený do ružovooranžova, postupne sa stáva svetlejším, na konci prvého týždňa života je číry. Od 3. - 4. dňa života má dieťa 6 - 8 mokrých plienok za deň.

V prvých 4 - 6 týždňoch má dieťa stolicu 2 - 5x/deň, 6 - 8 mokrých plienok /deň a moč je číry, bledožltý. Po 4 - 6 týždňoch plne dojčených detí môže byť stolica 7x denne alebo aj 1x za 14 dní.

Potreby dieťaťa sa počas dňa menia, pri každom dojčení je množstvo vypitého mlieka je iné pri každom dojčení podľa toho, čo dieťa práve pociťuje a potrebuje. Ak je veľmi hladné pije dlho vystrieda oba prsníky počas jedného dojčenia (musí byť správne priložené), až naplní kapacitu žalúdka predným aj zadným mliekom. Plný žalúdok informuje spätnou väzbou centrum sýtosti v mozgu a dieťa prestáva piť. Na prsníku je mu niekedy tak dobre, že tam rado zostane dlhšie a iba nenutritívne saje. Ak dieťa nemá veľký hlad alebo pociťuje len smäd, potom pije menej a rýchlejšie sa nasýti a upokojí. Relativnu pravidelnosť a ustálenie režimu netreba čakať pred ukončením šestonedelia. Táto doba súvisí s vyzrievaním nerovového systému a potrebám dieťatka sa treba intuitívne a trpezlivo prispôsobiť.

Po prirodzenom popôrodnom hmotnostnom úbytku dieťa pri efektívnom dojčení nemá od 3. dňa života žiadnu ďalšiu stratu hmotnosti, od 5. dňa priberá a na 10. deň by malo mať pôrodnú hmotnosť.

Kontakty

Novorodenecká klinika Mikuláša Rusnáka SZU a UNB, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda Antolská 11, 851 07 Bratislava 57

Prednosta:

Doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc.

tel.: 02/6867 2001

Zástupca prednostu – Oddelenie fyziologických novorodencov

MUDr. Irena Dobišová

tel: 02/6867 2672

Zástupca prednostu – Oddelenie patologických novorodencov

MUDr. Ľubica Pejhovská

tel: 02/6867 2326

Vedúca sestra:

Mgr. Mária Hermanová

tel: 02/6867 2679

Oddelenia:

Fyziologickí novorodenci:

tel: 02/6867 2688

Jednotka intermediárnej a intenzívnej starostlivosti (JIS)

tel: 02/6867 2715

Jednotka vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodenca (JVSN)

tel: 02/6867 2680

Ambulancia pre rizikových novorodencov

tel.: 02/6867 2516

Používaním stránok prevádzkovaných na novorodenciantolska.sk/ súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Pravidlá používanie cookies